Poradnik „Kupowanie auta używanego” – część 7 Dokumenty

To już przedostatni odcinek naszego blogowego kompendium wiedzy o zakupie używanego samochodu. Przyglądaliśmy się już masce i elementom zewnętrznym, następnie zlustrowaliśmy wnętrze i kokpit, posłuchaliśmy uważnie co pod maską piszczy, włączyliśmy silnik i wsłuchaliśmy się w grę poszczególnych układów, w poprzednim zaś odcinku odbyliśmy jazdę testową.

Dziś zajmiemy się dokumentacją samochodu. Komplet dokumentów podnosi wiarygodność nabywanego samochodu, a nam daje gwarancję posiadania wszystkich „papierów” potrzebnych do rejestracji.

Sprzedawca powinien nam na pewno przekazać dowód rejestracyjny pojazdu (zwracamy uwagę na datę ostatniego badania technicznego oraz czy poprzednie badania były wykonywane we właściwych terminach), kartę pojazdu oraz ubezpieczenie OC. Wszystkie inne dokumenty, które przedstawi nam sprzedawca (faktury zakupu wymienianych części, książka serwisowa z wpisanymi naprawami gwarancyjnymi i pozagwarancyjnymi) działają oczywiście na korzyść samochodu, jednak powinny być sprawdzone i potwierdzone w autoryzowanym serwisie.

Podstawowym dokumentem stwierdzającym nabycie samochodu na własność jest umowa kupna-sprzedaży. Jest to umowa cywilno-prawna, co oznacza, że do jej zawarcia nie trzeba udawać się do prawnika, jednak jej zawarcie na piśmie niesie za sobą skutki prawne w postaci przeniesienia własności ze sprzedającego na kupującego.

Nie ma jednego obowiązującego wzoru umowy kupna-sprzedaży samochodu. Powinna ona zawierać po prostu kilka niezbędnych danych dotyczących sprzedawcy, kupującego oraz przedmiotu transakcji, czyli dane stron umowy (imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz dane z dowodu osobistego – numer dowodu oraz numer PESEL) oraz opis samochodu, nie pozostawiający wątpliwości, o który konkretnie egzemplarz chodzi. Dlatego oprócz marki, modelu, roku produkcji i numeru rejestracyjnego, koniecznie w umowie należy zamieścić numer nadwozia (VIN) oraz numer silnika. Warto również wpisać przebieg pojazdu, ewentualnie dodatkowe bonusy (np. drugi komplet opon, bagażnik dachowy itp.), zwłaszcza w sytuacji, kiedy odraczamy przejęcie samochodu (np. wpłacamy zaliczkę, a dopiero za kilka dni przejmujemy samochód przy wpłacie reszty pieniędzy).

Umowa powinna także zawierać cenę nabycia, warunki jej zapłaty oraz warunki przejęcia samochodu. Jeśli płacimy całość gotówką i przejmujemy auto od razu (tak jest najczęściej), sprzedawca powinien na umowie potwierdzić otrzymanie zapłaty, a nabywca – kompletu kluczyków, dokumentów oraz samego przedmiotu transakcji.

Ważna uwaga na koniec – koniecznie należy sprawdzić prawidłowość wpisanych w umowę danych. Dotyczy to zarówno danych osobowych, jak i przede wszystkim numerów identyfikacyjnych pojazdu. Dowód rejestracyjny warto przejrzeć również pod kątem sprawdzenia, czy na samochodzie nie ciążą prawa osób trzecich, ponieważ w takim przypadku mamy niemal gwarantowane kłopoty.

Czas na podsumowanie – to będzie ostatni odcinek naszego cyklu.

 

Partnerem merytorycznym cyklu jest Salon Samochodów Używanych Pol-Motors.

uzywane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Facebook
  • LinkedIn