Samochód hybrydowy czy elektryczny?

 

   Do roku 2022 Ford planuje wprowadzić na rynek 16 w pełni elektrycznych pojazdów oraz poszerzyć globalną gamę aut zelektryfikowanych (nawet do 40 modeli). W 2020 roku odbędzie się premiera nowego, w pełni elektrycznego SUV`a Forda, inspirowanego Fordem Mustangiem, którego zasięg wynosić będzie do 482 km na jednym ładowaniu (!).

Jeśli myślisz o samochodzie, który do jazdy wykorzystuje energię elektryczną, warto poznać różnice między poszczególnymi rodzajami napędów. Mild Hybrid, Hybrid, Plug-in Hybrid czy pojazd w pełni elektryczny.

 

Zebraliśmy niezbędne informacje, które ułatwią wybór odpowiedniego samochodu:

 

scvfv

Mild Hybrid (MHEV)  – Niewielki silnik elektryczny poprawiający wydajność. Napęd Mild Hybrid wykorzystuje silnik spalinowy i elektryczny, którego moc jest znacznie niższa od mocy silnika spalinowego i pełni on tylko funkcję wspomagającą. MHEV nie możne działać korzystając wyłącznie z napędu elektrycznego. Współpraca tych dwóch źródeł napędu pozwala zmniejszyć zużycie paliwa dzięki odzyskiwaniu energii np. podczas hamowania.

 

Hybryda (HEV) – Połączenie napędu konwencjonalnego i elektrycznego. Pojazdy hybrydowe mają dwa źródła napędu: silnik spalinowy i mocniejszy niż w samochodach MHEV silnik elektryczny oraz baterie, które ładują się wyłącznie podczas jazdy, np. odzyskując energię z hamowania. Pozwala to pokonywać krótkie trasy tylko z napędem elektrycznym lub duże odległości z napędem spalinowym.

 

gvefdfv Plug-In Hybrid (PHEV) – Hybryda z opcją zewnętrznego ładowania baterii. Pojazdy typu PHEV to w pełni funkcjonalne hybrydy, z tą różnicą, że akumulator można naładować z gniazdka elektrycznego, a napęd elektryczny może nie tylko wspomóc, ale też zastąpić napęd  spalinowy, pozwalając przejechać odległości do 50 km na samym napędzie elektrycznym bez zużycia paliwa i emitowania spalin. Pojazd może też przejść w tryb hybrydowy w celu oszczędzania baterii, a podczas dłuższych tras korzystać wyłącznie z silnika spalinowego.

 

Pojazdy w pełni elektryczne (BEV) – Napęd w 100% elektryczny. Samochody w pełni elektryczne zasilane są wyłącznie energią elektryczną. Oznacza to, że przed wyruszeniem w drogę należy je naładować.

 

  Czasy, w których jedynym rozwiązaniem były samochody z silnikami benzynowymi czy wysokoprężnymi dawno minęły. Dziś wybór jest zdecydowanie większy, zrozumienie tych technologii pozwoli odkryć ich wszystkie zalety.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Facebook
  • LinkedIn